Vishay/Dale RLR07C3003GRRSL
RLR07C3003GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3003GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3003GRRSL.pdf
Availability of RLR07C3003GRRSL
QUANTITY
RLR07C3003GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3003GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3003GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3003GRRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3003GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3003GRRSL Details Description
Related parts for RLR07C3003GRRSL
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN DIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
*PAN-BOARD*SPRING datasheet.pdf
INDICATOR RECT BLCK HSNG WHT LED datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 300 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
STRAP, HOOK & LOOP, WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf