Vishay/Dale RLR07C3003GSBSL
RLR07C3003GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3003GSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3003GSBSL.pdf
Availability of RLR07C3003GSBSL
QUANTITY
RLR07C3003GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3003GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3003GSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3003GSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3003GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3003GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C3003GSBSL
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
LLP 6.35/90/16 BK datasheet.pdf
D4N-2D22 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
RFID TRANSPONDER 23MM R/O datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf