Vishay/Dale RLR07C3004GMRE6
RLR07C3004GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3004GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3004GMRE6.pdf
Availability of RLR07C3004GMRE6
QUANTITY
RLR07C3004GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3004GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3004GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3004GMRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3004GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3004GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3004GMRE6
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC QUADRATURE DEMOD 32-RFLGA datasheet.pdf
RES 100 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 25A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.5NS 160PQFP datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 1600A 690V AR DIN 3 HSDNH datasheet.pdf