Vishay/Dale RLR07C3010FPRSL
RLR07C3010FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3010FPRSL
Brief Description
RES 301 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3010FPRSL.pdf
Availability of RLR07C3010FPRSL
QUANTITY
RLR07C3010FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3010FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3010FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3010FPRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3010FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3010FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C3010FPRSL
RES SMD 80.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 400KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf