Vishay/Dale RLR07C3011FMB14
RLR07C3011FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3011FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3011FMB14.pdf
Availability of RLR07C3011FMB14
QUANTITY
RLR07C3011FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3011FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3011FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3011FMB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3011FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3011FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C3011FMB14
CABLE PATCH CAT5E GRAY 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 101A ISOPLUS220 datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 22 1 5/16-18 datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 10% 2500VDC RAD datasheet.pdf