Vishay/Dale RLR07C3011FRBSL
RLR07C3011FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3011FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3011FRBSL.pdf
Availability of RLR07C3011FRBSL
QUANTITY
RLR07C3011FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3011FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3011FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3011FRBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3011FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3011FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C3011FRBSL
IC TXRX E1 1-CHIP 5V 100-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1/2W 1812 datasheet.pdf
SCR SENS 200V 10A TO-252 datasheet.pdf
LED 4HI 3MM 5V YL/GN/YL/GN PCMNT datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL TIN datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf