Vishay/Dale RLR07C3011FRR36
RLR07C3011FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3011FRR36
Brief Description
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3011FRR36.pdf
Availability of RLR07C3011FRR36
QUANTITY
RLR07C3011FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3011FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C3011FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3011FRR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C3011FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3011FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C3011FRR36
IC SUPERVISOR P/P 4.0V SC70-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
LED SOLERIQ S 19 4000K WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A TO277A datasheet.pdf