Vishay/Dale RLR07C3090FSBSL
RLR07C3090FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3090FSBSL
Brief Description
RES 309 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3090FSBSL.pdf
Availability of RLR07C3090FSBSL
QUANTITY
RLR07C3090FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3090FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3090FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3090FSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3090FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3090FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C3090FSBSL
IC REG LDO 2.8V/3V/2.63V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 10.16MM datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SAC-4P-MR/5 0-647/FR SCO BK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf