Vishay/Dale RLR07C3160FPBSL
RLR07C3160FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3160FPBSL
Brief Description
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3160FPBSL.pdf
Availability of RLR07C3160FPBSL
QUANTITY
RLR07C3160FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3160FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3160FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3160FPBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3160FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3160FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C3160FPBSL
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S datasheet.pdf
CONN RCPT 10MM 3POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 36V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CORDSET MALE 3' R/A 16/3 PVC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.5A 101 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PSE 16KRTF-00000000-NO-F datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 24POS SHROUDED datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf