Vishay/Dale RLR07C3160FSBSL
RLR07C3160FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3160FSBSL
Brief Description
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3160FSBSL.pdf
Availability of RLR07C3160FSBSL
QUANTITY
RLR07C3160FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3160FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3160FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3160FSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3160FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3160FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C3160FSBSL
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FILTER 2-STAGE PERFORMANCE 10A datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 10-22 AWG datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 909 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRIVE 1KW 400VAC datasheet.pdf