Vishay/Dale RLR07C3161FPR36
RLR07C3161FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3161FPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3161FPR36.pdf
Availability of RLR07C3161FPR36
QUANTITY
RLR07C3161FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3161FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C3161FPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3161FPR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C3161FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3161FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C3161FPR36
RES SMD 330K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 14A IPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 8A 50V GBU datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/30/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MKP 6UF 5% 850VDC DRAWING T8 datasheet.pdf