Vishay/Dale RLR07C3161FPR36
RLR07C3161FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3161FPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3161FPR36.pdf
Availability of RLR07C3161FPR36
QUANTITY
RLR07C3161FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3161FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C3161FPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3161FPR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C3161FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3161FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C3161FPR36
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONSPICUITY MARKING 4"X 50YD YEL datasheet.pdf
THYRISTOR DISC 4300V 1650A TBK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FERRULE 5/17 5X SW SV 1=100PCS datasheet.pdf
T4012, 2NC+2NO, NO ACT, 3 X M20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf