Vishay/Dale RLR07C3161FRB14
RLR07C3161FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3161FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3161FRB14.pdf
Availability of RLR07C3161FRB14
QUANTITY
RLR07C3161FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3161FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3161FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3161FRB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3161FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3161FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C3161FRB14
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-26AWG PURPLE datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
2MMCGRID WTB RECCRP /CTRPOL PBT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
GUARD ASSEMBLY 8 AWG TO 16 AWG datasheet.pdf