Vishay/Dale RLR07C3161FRB14
RLR07C3161FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3161FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3161FRB14.pdf
Availability of RLR07C3161FRB14
QUANTITY
RLR07C3161FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3161FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3161FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3161FRB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3161FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3161FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C3161FRB14
MOSFET P-CH 50V 130MA SOT-23 datasheet.pdf
SSD 40GB SCSI datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf