Vishay/Dale RLR07C3164FMRSL
RLR07C3164FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3164FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3164FMRSL.pdf
Availability of RLR07C3164FMRSL
QUANTITY
RLR07C3164FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3164FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3164FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3164FMRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3164FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3164FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C3164FMRSL
IDC CABLE - MKR10A/MC10G/MKR10A datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
ACCELEROMETER DUAL-AXIS 8LCC datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML RA / ML RA 12" datasheet.pdf
IC SOC 2CORE 1200MHZ SW 780FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf