Vishay/Dale RLR07C3240FSBSL
RLR07C3240FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3240FSBSL
Brief Description
RES 324 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3240FSBSL.pdf
Availability of RLR07C3240FSBSL
QUANTITY
RLR07C3240FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3240FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3240FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3240FSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3240FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3240FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C3240FSBSL
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
SENS 500PSI 22MM 1.2-20UNF-2A 5V datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR ENTRY 8 WIRE 180" datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.7UH 8A 12.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf