Vishay/Dale RLR07C3570FSB14
RLR07C3570FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3570FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3570FSB14.pdf
Availability of RLR07C3570FSB14
QUANTITY
RLR07C3570FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3570FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3570FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3570FSB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3570FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3570FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C3570FSB14
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
M8,LNG,UNSH,SS,4MM,NPN,NO,M8 datasheet.pdf
HEAT-RESISTANT JOINT FIBER 800MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf