Vishay/Dale RLR07C3574FMBSL
RLR07C3574FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3574FMBSL
Brief Description
RES 3.57M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3574FMBSL.pdf
Availability of RLR07C3574FMBSL
QUANTITY
RLR07C3574FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3574FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3574FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3574FMBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3574FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3574FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C3574FMBSL
RES 46.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf