Vishay/Dale RLR07C35R7FSR36
RLR07C35R7FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C35R7FSR36
Brief Description
RES 35.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C35R7FSR36.pdf
Availability of RLR07C35R7FSR36
QUANTITY
RLR07C35R7FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C35R7FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C35R7FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C35R7FSR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C35R7FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C35R7FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C35R7FSR36
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 2.3V SC-82AB datasheet.pdf
IC DUAL PREC MULTIVIB 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 49.9 OHM 0606 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 15A/28A 8DFN datasheet.pdf
RES 280 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf