Vishay/Dale RLR07C35R7FSRE6
RLR07C35R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C35R7FSRE6
Brief Description
RES 35.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C35R7FSRE6.pdf
Availability of RLR07C35R7FSRE6
QUANTITY
RLR07C35R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C35R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C35R7FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C35R7FSRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C35R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C35R7FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C35R7FSRE6
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TVSOP datasheet.pdf
IC BUFFER N-INV OP/DRAIN 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
BACKPLANE CS1 EXP I/O 5 SLOTS datasheet.pdf
LED 4.7MM 590NM YLW 6"LD PNL MNT datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
PAC-S300-UNIU CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2DFN datasheet.pdf