Vishay/Dale RLR07C3601GSRSL
RLR07C3601GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3601GSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3601GSRSL.pdf
Availability of RLR07C3601GSRSL
QUANTITY
RLR07C3601GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3601GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3601GSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3601GSRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3601GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3601GSRSL Details Description
Related parts for RLR07C3601GSRSL
TEST LEAD 20AWG 1000V BLACK 100' datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 77UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 44-MQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf