Vishay/Dale RLR07C3651FPBSL
RLR07C3651FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3651FPBSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3651FPBSL.pdf
Availability of RLR07C3651FPBSL
QUANTITY
RLR07C3651FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3651FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3651FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3651FPBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3651FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3651FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C3651FPBSL
IC OPAMP SAMPLE HOLD 2MHZ 20LCCC datasheet.pdf