Vishay/Dale RLR07C3651FSBSL
RLR07C3651FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3651FSBSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3651FSBSL.pdf
Availability of RLR07C3651FSBSL
QUANTITY
RLR07C3651FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3651FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3651FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3651FSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3651FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3651FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C3651FSBSL
CONN RING 1/0 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 7POS 15AU datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.9V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 2GB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 22.1MM datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf