Vishay/Dale RLR07C36R5FSRSL
RLR07C36R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C36R5FSRSL
Brief Description
RES 36.5 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C36R5FSRSL.pdf
Availability of RLR07C36R5FSRSL
QUANTITY
RLR07C36R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C36R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C36R5FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C36R5FSRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C36R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C36R5FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C36R5FSRSL
TVS DIODE 3VWM SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" WW datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
DSUB 37 PIN CRIMP LESS CONTACT datasheet.pdf
RES 300K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT PLUG datasheet.pdf
24-Bit, 96 kHz Surround Sound Codec  IC datasheet.pdf