Vishay/Dale RLR07C3742FSRE6
RLR07C3742FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3742FSRE6
Brief Description
RES 37.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3742FSRE6.pdf
Availability of RLR07C3742FSRE6
QUANTITY
RLR07C3742FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3742FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3742FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3742FSRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3742FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3742FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3742FSRE6
UNIVERSAL TERM BLOCK 30-10AWG datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.76VC P600 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
BLADE HEX 1.5MM 4.72" datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf