Vishay/Dale RLR07C3743FRRSL
RLR07C3743FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3743FRRSL
Brief Description
RES 374K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3743FRRSL.pdf
Availability of RLR07C3743FRRSL
QUANTITY
RLR07C3743FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3743FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3743FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3743FRRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3743FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3743FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C3743FRRSL
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN FERRULE OUTER CRIMP DB9-50 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20W 48HTQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf