Vishay/Dale RLR07C37R4FSB14
RLR07C37R4FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C37R4FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C37R4FSB14.pdf
Availability of RLR07C37R4FSB14
QUANTITY
RLR07C37R4FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C37R4FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C37R4FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C37R4FSB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C37R4FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C37R4FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C37R4FSB14
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 18POS datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH UNIT KNOB 3POS ALT BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 10MM 3POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 16-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC26B/AE26M/ASC26B datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 762 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 112A DIRECTFET datasheet.pdf
PWR SUP FNT END 48V 150A 7200W datasheet.pdf