Vishay/Dale RLR07C3831FSRSL
RLR07C3831FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3831FSRSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3831FSRSL.pdf
Availability of RLR07C3831FSRSL
QUANTITY
RLR07C3831FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3831FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3831FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3831FSRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3831FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3831FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C3831FSRSL
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT553 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 745MA 210 MOHM datasheet.pdf
SIDAC 190-210V 1A UNI DO-214AC datasheet.pdf