Vishay/Dale RLR07C38R3FSRSL
RLR07C38R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C38R3FSRSL
Brief Description
RES 38.3 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C38R3FSRSL.pdf
Availability of RLR07C38R3FSRSL
QUANTITY
RLR07C38R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C38R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C38R3FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C38R3FSRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C38R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C38R3FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C38R3FSRSL
CONN EDGECARD 120PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP 1.5F -10% +30% 5.4V T/H datasheet.pdf
CABLE 20POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
BOARD REF DES DEV T4240 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf