Vishay/Dale RLR07C3900GRRE6
RLR07C3900GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3900GRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3900GRRE6.pdf
Availability of RLR07C3900GRRE6
QUANTITY
RLR07C3900GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3900GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3900GRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3900GRRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3900GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3900GRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3900GRRE6
IC REG LDO 2.8V/2.6V/2.63V 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K OTP EXT 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
32P.IEC-C MALE CONN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT TIN POLAR datasheet.pdf
BOARD ADAPTER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf