Vishay/Dale RLR07C3901GPBSL
RLR07C3901GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3901GPBSL
Brief Description
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3901GPBSL.pdf
Availability of RLR07C3901GPBSL
QUANTITY
RLR07C3901GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3901GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3901GPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3901GPBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3901GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3901GPBSL Details Description
Related parts for RLR07C3901GPBSL
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf