Vishay/Dale RLR07C3903GSB14
RLR07C3903GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3903GSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3903GSB14.pdf
Availability of RLR07C3903GSB14
QUANTITY
RLR07C3903GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3903GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3903GSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3903GSB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3903GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3903GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C3903GSB14
CONN HEADER 42POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
X4 SAS CBL ASSY - 0.5M KEY 2 4 6 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP FSV datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM TACH 12VDC datasheet.pdf