Vishay/Dale RLR07C3904GPRE6
RLR07C3904GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3904GPRE6
Brief Description
RES 3.9M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3904GPRE6.pdf
Availability of RLR07C3904GPRE6
QUANTITY
RLR07C3904GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3904GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3904GPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3904GPRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3904GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3904GPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3904GPRE6
BATTERY PACK 7.2V 1000 MAH NICAD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20BGA datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 400MA 1.78 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
MODEM V.34 SERIAL DATA 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
1203 QUICK OPEN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf