Vishay/Dale RLR07C3922FMB14
RLR07C3922FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3922FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3922FMB14.pdf
Availability of RLR07C3922FMB14
QUANTITY
RLR07C3922FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3922FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3922FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3922FMB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3922FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3922FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C3922FMB14
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ5 PG16 datasheet.pdf
IC REG SWITCH DUAL CCFL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 155MA 20 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf