Vishay/Dale RLR07C3R01FMRSL
RLR07C3R01FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3R01FMRSL
Brief Description
RES 3.01 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3R01FMRSL.pdf
Availability of RLR07C3R01FMRSL
QUANTITY
RLR07C3R01FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3R01FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3R01FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3R01FMRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3R01FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3R01FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C3R01FMRSL
CONN EDGE DUAL .050 R/A 80 POS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf