Vishay/Dale RLR07C3R60GMBSL
RLR07C3R60GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3R60GMBSL
Brief Description
RES 3.6 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3R60GMBSL.pdf
Availability of RLR07C3R60GMBSL
QUANTITY
RLR07C3R60GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3R60GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3R60GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3R60GMBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3R60GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3R60GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C3R60GMBSL
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM VAPO 12VDC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T 7POS NONSHORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf