Vishay/Dale RLR07C4020FSR36
RLR07C4020FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4020FSR36
Brief Description
RES 402 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4020FSR36.pdf
Availability of RLR07C4020FSR36
QUANTITY
RLR07C4020FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4020FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C4020FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4020FSR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C4020FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4020FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C4020FSR36
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A SFLAT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 60A TO-247 datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 6% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
VALVE 3-WAY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf