Vishay/Dale RLR07C4022FSBSL
RLR07C4022FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4022FSBSL
Brief Description
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4022FSBSL.pdf
Availability of RLR07C4022FSBSL
QUANTITY
RLR07C4022FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4022FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4022FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4022FSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4022FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4022FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C4022FSBSL
IDC CABLE - MSC20A/MC20M/MSC20A datasheet.pdf
REGULATOR 12V 1.5A 3PSIP SMD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST WIRES datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
SIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf