Vishay/Dale RLR07C40R2FSB14
RLR07C40R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C40R2FSB14
Brief Description
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C40R2FSB14.pdf
Availability of RLR07C40R2FSB14
QUANTITY
RLR07C40R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C40R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C40R2FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C40R2FSB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C40R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C40R2FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C40R2FSB14
VARISTOR 6V 50A DISC 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-120V 432W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 32VDC 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMA datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V/3.3V 10WSON datasheet.pdf