Vishay/Dale RLR07C4121FSRSL
RLR07C4121FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4121FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4121FSRSL.pdf
Availability of RLR07C4121FSRSL
QUANTITY
RLR07C4121FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4121FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4121FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4121FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4121FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4121FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4121FSRSL
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PIN .062 14-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CCT 3500K PLCC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC FPGA 161 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN BUSHING DARK GREEN datasheet.pdf
26500 5C 5#20 P BY RECP LC datasheet.pdf
82UF 400V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf