Vishay/Dale RLR07C4122FSB14
RLR07C4122FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4122FSB14
Brief Description
RES 41.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4122FSB14.pdf
Availability of RLR07C4122FSB14
QUANTITY
RLR07C4122FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4122FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4122FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4122FSB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4122FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4122FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C4122FSB14
CAP CER 330PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A TO-126 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BLK 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2A TO-220FP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 2.5MM datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf