Vishay/Dale RLR07C41R2FSBSL
RLR07C41R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C41R2FSBSL
Brief Description
RES 41.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C41R2FSBSL.pdf
Availability of RLR07C41R2FSBSL
QUANTITY
RLR07C41R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C41R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C41R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C41R2FSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C41R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C41R2FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C41R2FSBSL
REPL KEY SK SER KEYSWITCH/LOCK datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 0804 datasheet.pdf
TAPE GEN POLY FILM W/ADH 12"X5YD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.5MM, BLACK, 3 POSN datasheet.pdf