Vishay/Dale RLR07C4221FMRSL
RLR07C4221FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4221FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.22K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4221FMRSL.pdf
Availability of RLR07C4221FMRSL
QUANTITY
RLR07C4221FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4221FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4221FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4221FMRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4221FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4221FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C4221FMRSL
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LATCH CMOS MP TSOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RSM-16 PLC C 1CO S INTERFACE datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf