Vishay/Dale RLR07C42R2FSRE6
RLR07C42R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C42R2FSRE6
Brief Description
RES 42.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C42R2FSRE6.pdf
Availability of RLR07C42R2FSRE6
QUANTITY
RLR07C42R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C42R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C42R2FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C42R2FSRE6
Related LinksRLR07C4, RLR07C42R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C42R2FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C42R2FSRE6
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR PLUGS datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
OPTO SENSOR PHOTO 5MM NPN L/D-ON datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 110V 30A 55HX datasheet.pdf