Vishay/Dale RLR07C4302GPBSL
RLR07C4302GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4302GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4302GPBSL.pdf
Availability of RLR07C4302GPBSL
QUANTITY
RLR07C4302GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4302GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4302GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4302GPBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4302GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4302GPBSL Details Description
Related parts for RLR07C4302GPBSL
GDT 150V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH UNIT 22MM SELECT 2POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf