Vishay/Dale RLR07C43R0GPR36
RLR07C43R0GPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C43R0GPR36
Brief Description
RES 43 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C43R0GPR36.pdf
Availability of RLR07C43R0GPR36
QUANTITY
RLR07C43R0GPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C43R0GPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C43R0GPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C43R0GPR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C43R0GPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C43R0GPR36 Details Description
Related parts for RLR07C43R0GPR36
BOX ALUMINUM NATURAL 12"L X 7"W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 2.1A 270 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT23-3 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 6A IPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 16A TO220F datasheet.pdf