Vishay/Dale RLR07C43R0GPRSL
RLR07C43R0GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C43R0GPRSL
Brief Description
RES 43 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C43R0GPRSL.pdf
Availability of RLR07C43R0GPRSL
QUANTITY
RLR07C43R0GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C43R0GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C43R0GPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C43R0GPRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C43R0GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C43R0GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C43R0GPRSL
RES SMD 33 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 7.1V 120A 0805 datasheet.pdf
CONN CORD GRP R/A CBL 9.5-14.5MM datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC datasheet.pdf