Vishay/Dale RLR07C43R2FRRSL
RLR07C43R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C43R2FRRSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C43R2FRRSL.pdf
Availability of RLR07C43R2FRRSL
QUANTITY
RLR07C43R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C43R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C43R2FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C43R2FRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C43R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C43R2FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C43R2FRRSL
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
MICRO 25 M 18" YEL A174 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 1600VDC datasheet.pdf