Vishay/Dale RLR07C44R2FSR36
RLR07C44R2FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C44R2FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C44R2FSR36.pdf
Availability of RLR07C44R2FSR36
QUANTITY
RLR07C44R2FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C44R2FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C44R2FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C44R2FSR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C44R2FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C44R2FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C44R2FSR36
SENSOR OPTO REFL 3M CONN MOD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 15NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
26500 39C 37#20 2#16 P BY PLUG datasheet.pdf
100UF 16V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf