Vishay/Dale RLR07C4640FSRSL
RLR07C4640FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4640FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4640FSRSL.pdf
Availability of RLR07C4640FSRSL
QUANTITY
RLR07C4640FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4640FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4640FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4640FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4640FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4640FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4640FSRSL
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
ESD HANDLER 3-1/2X2-1/4X3/4 datasheet.pdf
TERM RING 3/0AWG #3/8 T-N datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 3.7A 8SO datasheet.pdf
RES 102 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AMP DRIVER RF 250M-4GHZ SOT89 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf